چرا نمک طعام باید تصفیه گردد؟

نمک طعام با نام علمی کلرور سدیم و با فرمول شیمیایی NaCl یکی از پرمصرف ترین مواد غذایی است که توسط تمام افراد جامعه مصرف می گردد. به همین خاطر در کلیه کشورها به عنوان یک ماده غذایی عمومی قلمداد شده و در هر زمان که لازم باشد یک ترکیب شیمیایی خاص به رژیم غذایی مردم اضافه گردد، از نمک طعام به عنوان حامل آن ترکیب شیمیایی خاص استفاده می گردد. مثلا در بسیاری از کشورها که کمبود ید یا آهن موجب بروز بیماری های در سطح گسترده شده، ید یا آهنبه نمک طعام مصرفی مردم اضافه گردیده است.

نمک طعام یا از منابع طبیعی تأمین می گردد و یا از منابع آب شور استحصال می شود. در حالت دوم آب شور

در حوضچه های تبخیری جمع آوری و در اثر مرور زمان و تابش خورشید، آب تبخیر و بلورهای نمک  در حوضچه ها تشکیل و جمع آوری می شود.

در هر حال با توجه به اینکه در زمان  تشکیل بلورهای نمک طعام به صورت طبیعی سایر یون ها مانند سولفات، کلسیم، منیزیم و ... وجود دارند، مقداری از این یون ها یا در شبکه کریستالی نمک طعام وارد می شوند و یا در سطح بلورهای نمک طعام جمع می شوند. این موضوع باعث ناخالصی نمک طعام می گردد.

علاوه بر ناخالصی های شیمیایی مذکور، ناخالصی های فیزیکی مانند گرد و خاک، شن و ماسه و روغن که در جمع آوری نمک به آن اضافه می گردد و همچنین ناخالصی های میکروبی (هالوفیلها) می توانند در نمک وجود داشته باشند. بنابراین نمک به صورت طبیعی می تواند دارای سه دسته ناخالصی زیر باشد:

الف) ناخالصی های شیمیایی شامل یون های مختلف مانند سولفات، کلسیم، منیزیم، فلزات سنگین و ...
ب) ناخالصی های فیزیکی  مانند شن و ماسه، گرد و خاک و مواد روغنی.
ج) ناخالصی های میکروبی که شامل میکروب های نمک دوست می باشند و می توانند در محیط نمک زندگی کنند.

لذا استفاده از نمک طعام به صورت طبیعی می تواند باعث بروز بیماری های مختلف در انسان گردد. با توجه به این موضوع، نمک طعام می بایست قبل از مصرف مورد تصفیه قرار گیرد. در فرآیند تصفیه بایستی کلی ناخالصی های مختلف موجود در نمک از آن خارج شده و درجه خلوص آن افزایش یابد.

خوانده شده 814 دفعه
مطالب بیشتر در این بخش: روشهای تصفیه نمک طعام »
  • آدرس دفتر: شیراز – ابتدای بلوار چمران – کوچه 12 – پلاک 304 – طبقه دوم
    تلفن: 36281669 -071        فاکس 36282258-071
  • آدرس کارخانه: شیراز – شهرک صنعتی بزرگ شیراز – میدان پژوهش – بلوار پژوهش شمالی -  خیابان 306
    تلفن: 37742047-071